Ještě před nedávnem to u nás byla naprosto neznámá věc, ale zásluhou zkušených porodních asistentek a dul se různé druhy šátků (znovu)objevují na scéně.
V dřívějších dobách bylo pro českou ženu běžným zvykem vlastnit tzv. pintu – pevný šátek z přírodního materiálu, který využívala k zavinování břicha. Nyní je nejznámější rebozo, případně bengkung. Pojďme se podívat na rozdíly mezi nimi.
Rebozo šátek má původ v Mexiku a Jižní Americe, kde bývá součástí ženského oděvu. Je využíván také porodními bábami, které s ním pracují během těhotenství a při porodu. Lze s ním masírovat, uvolňovat napětí v měkkých tkáních a v některých případech také změnit nevhodnou polohu plodu v břiše. V poporodním období se používá na tzv. rituál zavírání kostí. Poznávacím znamením rebozo šátku jsou třásně na obou jeho koncích. Bývá tkán ručně, šířka se pohybuje kolem 70 cm a délka lehce přes 3 m. Zacházet s rebozem jsem se učila u zkušené porodní báby a sama jej využívám v terapii.
Bengkung pochází z jihovýchodní Asie a je využíván ženami v období šestinedělí. Šířka je kolem 20 cm a délka 15-20 m. Pomocí bengkungu se navazuje na první pohled složitě vypadající úvaz, ale chce to jen trošku cviku před zrcadlem. Uzlíky ve středové čáře břicha by měly na sebe nasedat a vytvářet rovnou linii, šátek se váže už od oblasti boků (resp. kyčlí) až po spodní žebra, má tedy velký zpevňovací efekt.
Pinta (někde najdete „svivalník“ – termín pocházející z ukrajinštiny) je poměrně různorodě využitelný typ šátku. Lze jej používat v těhotenství pro zlepšení komfortu nesení břicha, v šestinedělí pro optimální zavinování dělohy a zatáhnutí břišní diastázy, v období menstruace pak pro zmírnění bolestí nebo v zimě pro udržení tepla v oblasti pánve. Šířka šátku se různí, většinou se pohybuje od 40 cm do 70 cm, délka je taktéž variabilní, ale 3 m jsou minimum. Na tomto zavinovacím šátku se mi líbí jeho univerzálnost, neboť jej lze využít v různých fázích života ženy. Tyto šátky lze u mě zakoupit (odkaz).
Do kategorie šátků bych s přimhouřením oka zařadila i tzv. těhotenské pásy, kterých je nepřeberné množství typů. Používají se jak v období těhotenství, tak i po porodu. Těhotenské pásy, dle mého, mají pár nevýhod:
- Pružnost: nezpevní rovnoměrně a v místě největšího oslabení pustí
- Typy dle konfekčních velikostí: nerespektují tvarovou a objemovou jedinečnost každé ženy
- Zpevnění v oblasti beder, či břicha (některé typy): nerovnoměrné (prefabrikované) zpevnění může vést k dalším potížím pohybového aparátu
- Ve složení je přítomna „umělina“: může dráždit kůži, která hůř dýchá
Ať už se rozhodnete pro používání šátku nebo těhotenského pásu, je vhodné zkonzultovat úvazy s fyzioterapeutkou, dulou, či porodní asistentkou. Vždy jej berte jako pomůcku, tzn. doplněk k aktivní terapii.
