Císařský řez je gynekologicko-chirurgická operace a jako každý podobný zákrok s sebou nese potřebu řešit problematiku vzniklé jizvy. Ta bývá většinou horizontálně vedená v oblasti podbřišku, ale někdy se může přikročit ke svislému řezu ve střední čáře břicha od pupku ke stydké sponě. Jedná se o poměrně razantní narušení integrity břišní stěny, kdy se přes kůži a podkoží, svalové obaly (fascie) a samotné svaly rozřízne pobřišnice (peritoneum) a obnaží se těhotná děloha s plodem. Nakonec se rozruší hladká děložní svalovina a vybaví se plod/dítě s placentou.
Vzhledem k rozsáhlosti dotčených měkkých tkání je třeba pečlivé šití jednotlivých struktur. Jizva se čerstvě po zákroku ponechává zakrytá. Už v ten moment je důležité si na oblast jizvy a podbřišku sahat rukama a lekce prodýchávat. Nezbytné je pravidelné cvičení dolními končetinami vleže na zádech (tzv. cévní gymnastika) pro prevenci trombózy. Toto by Vás měla naučit fyzioterapeutka, která bývá přítomná na oddělení šestinedělí. Pokud Vám to stav dovolí, je vhodné si postupně lehat na bok, nelekněte se když jizva táhne. Důležitý je časný pohyb pro zmírnění bolesti, která císařský řez provází. Ohledně vstávání záleží na zvycích každého pracoviště. Po odstranění krytí jizvu sprchujte, zpočátku vlažnou nebo mírně teplou vodou. Dbejte na důkladné osušení jizvy! Ještě v porodnici Vám může být nápomocný zavinovací šátek, který uleví zádům a poskytne břichu chybějící oporu.
V domácím prostředí hlavně odpočívejte s miminkem. Nadále prodýchávejte oblast podbřišku a dotýkejte se jizvy a přilehlého okolí. Vleže je vhodné si občas mírně vypodložit pánev pro prevenci otoku kolem hojící se jizvy. Jakmile se odstraní stehy a jizva se jeví srostlá, můžete zahájit její mazání. Nejraději mám přírodní výrobky, například nesolené vepřové sádlo, mandlový, meruňkový či kokosový olej. Koncem šestinedělí (je to přísně individuální, záleží na hojících schopnostech každého organismu), ideálně po zaučení fyzioterapeutkou, můžete začít s masírováním jizvy. Tento krok je nesmírně důležitý pro prevenci srůstů, budoucí posunlivost jednotlivých sešitých tkání vůči sobě a následně pro optimální funkci břišní stěny.
V neposlední řadě je důležitým prvkem v terapii jizvy po císařském řezu její přijetí jako nové součásti Vašeho těla. Někdy to trvá déle, zvlášť pokud jste plánovala porod vaginální cestou. Ale ať už byly Vaše představy o porodu jakékoliv, jizva pro Vás bude věčnou vzpomínkou na den, kdy se Vám skrze ni narodilo dítě.
